Nowe narkotyki w Polsce

nowe narkotyki

Nowe narkotyki w Polsce

Nowe narkotyki syntetyczne (Dopalacze) to nazwa funkcjonująca w powszechnym użyciu, która opisuje nielegalne, syntetyczne i wytwarzane laboratoryjnie chemikalia. Chociaż określenie to nie jest dokładnie zdefiniowane, należy rozumieć, że odnosi się ono do powszechnie stosowanych substancji, takich jak fentanyl, ketamina, LSD, PCP, quaaludes, metkatinon i GHB (gammahydroksymaślan), a także pochodnych amfetaminy, takich jak Ecstasy (Methylenedioxymethamphetamine; MDMA) i metamfetaminy. Dopalacze i narkotyki syntetyczne stanowią obecnie znaczną część nielegalnego rynku narkotyków.

Narkotyki syntetyczne, dopalacze są kategorią psychoaktywnych narkotyków stworzonych z syntetycznych substancji chemicznych, które odzwierciedlają efekty tradycyjnych narkotyków. W niektórych przypadkach niewielka modyfikacja chemiczna może zwiększyć siłę działania tych nielegalnych produktów, czyniąc je jeszcze bardziej potężnymi, uzależniającymi i niebezpiecznymi, niż oryginalne narkotyki, które miały naśladować.

Narkotyki syntetyczne, dopalacze - historia

Narkotyki syntetyczne (dopalacze) z reguły są syntetyzowane po raz pierwszy w celu stworzenia analogu jakiegoś lepiej znanego związku chemicznego. Analogi niektórych narkotyków często zostały przypadkiem wyprodukowane przez firmy farmaceutyczne w celu uczynienia leków bezpieczniejszymi, skuteczniejszymi lub łatwiej dostępnymi dla masowego odbiorcy. Z tego powodu nawet określenie " designer drug" pierwotnie odnosiło się do legalnych produktów farmaceutycznych. „Designer drugs” zostały zaliczone do substancji nielegalnych jeszcze w latach 80. XX w., Gdy władze Stanów Zjednoczonych zaczęły obawiać się stosowania syntetycznych heroin, takich jak fentanyl.

Narkotyki syntetyczne budziły niepokój, ponieważ ich produkcja w tajnych laboratoriach uniemożliwiała kontrolowanie ich za pomocą bardziej typowych środków, takich jak np. ograniczenia importowe. Już w latach 80-tych uważano, że stwarzają one poważne fizyczne i psychiczne niebezpieczeństwa dla użytkowników. Niektóre narkotyki syntetyczne były o wiele silniejsze niż tradycyjne narkotyki, wobec których służyły tylko jako popularne substytuty, co zwiększyło prawdopodobieństwo przedawkowania. Również drobne błędy w procesie syntezy powodowały, że substancje te różniły się od swoich oryginalnych odpowiedników i były znacznie bardziej śmiercionośne.

Możliwość tworzenia różnych wersji tego samego narkotyku czasami utrudniała ich regulację. Ustawodawcy czasami uchwalali przepisy zabraniające stosowania substancji psychoaktywnych w narkotykach syntetycznych. Niestety efektem było tylko to, że producenci, aby wytworzyć wersje w nieznacznym stopniu różniące się od siebie, używali substancji nieobjętych pierwotnym prawem. W Stanach Zjednoczonych problem ten został rozwiązany w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii z 1986 r. o nazwie Analogue Enforcement Act. Ustawa powszechnie nazywana "Designer Drug Act" zabraniała wytwarzania "zasadniczo podobnych" analogów zakazanych chemikaliów, czyli narkotyków syntetycznych.

W Stanach Zjednoczonych w latach dziewięćdziesiątych pojawiły się nowe obawy dotyczące różnych narkotyków syntetycznych, zwłaszcza ecstasy i metamfetaminy. Ekstaza, którą konsumowali młodzi ludzie na tańcach znanych jako "Rave", stała się głównym składnikiem subkultur młodzieżowych. Pod koniec lat 90-tych, nowa fala niepokoju koncentrowała się na tak zwanych "narkotykach na randki", tj. syntetycznych substancjach chemicznych, takich jak GHB (gamma-hydroksymaślan) i Rohypnol, które były wykorzystywane do uczynienia potencjalnych ofiar nieprzytomnymi – w Polsce zwane były „Tabletkami gwałtu”.

Narkotyki syntetyczne, dopalacze - dlaczego powstają?

Jednym z powodów powstawania dopalaczy jest to, że często chemikalia używane do ich produkcji nie są na początku nielegalne. Pozwala to ich producentom na legalną dystrybucję bez względu na to, czy są one sprzedawane przez sklepy internetowe, czy za pośrednictwem sklepów internetowych. Pomimo, że przepisy ogólne z czasem zabronią rozprowadzania dopalaczy, gdyż zostaną uznane za nielegalne, wcale nie oznacza to, że znikają z obiegu na czarnym rynku.

Narkotyki syntetyczne, dopalacze skutki

Największym zagrożeniem w używaniu dopalaczy (syntetycznych narkotyków) jest to, że nie ma żadnego standardu dla ich produkcji. Oznacza to, że składniki użyte do ich wytworzenia oraz poziom ich mocy różni się znacznie w zależności od partii. To z kolei stwarza znacznie większe ryzyko przedawkowania i zgonu dla użytkowników dopalaczy. Uzależnienie od dopalaczy (narkotyków syntetycznych), zwanych także "narkotykami klubowymi", może zmienić równowagę chemiczną w mózgu użytkownika. Może to prowadzić do zaburzeń psychicznych, takich jak lęk i depresja, szczególnie w rozwijających się mózgach nastolatków.

Narkotyki syntetyczne, dopalacze rodzaje

Poniżej lista najpopularniejszych narkotyków syntetycznych.

Najczęściej spotykane to:

  • Syntetyczna marihuana - określana również jako „K2" lub „Spice", jest wytwarzana przez namaczanie naturalnych ziół w syntetycznych substancjach chemicznych w celu wytworzenia wysokiego poziomu psychoaktywnego podobnego do marihuany. Te produkty mogą być sprzedawane jako kadzidła lub susz do palenia. Trzy główne składniki tych narkotyków zostały zakazane, ponieważ niektórzy użytkownicy doświadczali reakcji psychotycznych, takich jak paranoja, lęk i halucynacje.
  • Extasy (MDMA) - jest empatogenem, co oznacza, że ​​wywołuje skutki emocjonalne i społeczne, zawiera się w narkotykach amfetaminowych. MDMA wywołuje u użytkowników poczucie euforii. Po zażyciu występują takie działania niepożądane jak: nadciśnienie, problemy z sercem, hipotermia, a zażycie może być śmiertelne. Użytkownicy często doświadczają też innych poważnych psychicznych skutków ubocznych takich jak: depresja, lęk i wyczerpanie. Objawy te mogą trwać nawet kilka dni po zażyciu narkotyku.

Rzadziej spotykane to:

  • Bath Salt (sole do kąpieli) – te narkotyki zostały stworzone w celu naśladowania działania metamfetaminy. Głównym składnikiem tego narkotyku jest Methylenedioxypyrovalerone, który występuje w postaci proszku. Wiadomo również, że zawierają pestycydy i fungicydy oraz inne substancje chemiczne potencjalnie śmiertelne. Użytkownicy mogą doświadczać omamów, agresji, lęku, dezorientacji, halucynacji, a także wielu innych poważnych skutków ubocznych.
  • Gravel (Żwir) - ten narkotyk występuje w postaci krystalicznej i zawiera mieszaninę wyżej wymienionych soli do kąpieli, czyli metamfetaminy z dodatkiem klonopiny. Jednak niektóre próbki tego narkotyku pokazały też ślady azotanu amonu czy łatwopalnego środka chemicznego występującego w nawozie. Dopalacz ten wpływa na układ sercowo-naczyniowy i centralny układ nerwowy. Może powodować uszkodzenie mózgu, wzrost ciśnienia krwi i prowadzić do ciężkiej paranoi.
  • Krokodill (Krokodyl) - ten zabójczy i niesamowicie uzależniający narkotyk syntetyczny zawiera Desomorphine i inne składniki o wysokiej zawartości zbliżonej do heroiny. Na liście składników pojawił się także Krokodyl zawierający benzynę i rozcieńczalnik. Nazwa odnosi się do jednego z efektów ubocznych leku, ponieważ powoduje on ciemne, szorstkie plamy na skórze u użytkowników, przypominających skórę krokodyla. Długotrwałe stosowanie w rzeczywistości powoduje gnicie skóry i narządów prowadzących do amputacji i śmierci.
  • 25i zwany również „Nbomb" lub „Smiles " to substancja psychodeliczna często porównywana do LSD zwanego "kwasem". Występuje w postaci proszku lub płynu moczonego w bibule, którą użytkownicy mogą wkładać na swoje języki, aby wchłonąć niebezpieczne chemikalia. Duże dawki tego leku mogą być śmiertelne, a także powodować wiele poważnych skutków ubocznych, takich jak drgawki, paranoja, strach i panika.

Substancje pochodzenia roślinnego to:

  • Szałwia wieszcza (Salvia divinorum) to zioło z Meksyku oraz Ameryki Środkowej i Południowej, które zawiera salwinorin A, silny aktywator receptorów opioidowych mózgu kappa. Użytkownicy szałwii mogą żuć liście, pić wyciągnięte soki lub używać suszonych liści wędzonych i zażywać paląc ją w rurach wodnych lub odparowywać i wdychać. Ludzie, którzy nadużywają szałwii wieszczej, zwykle mają halucynacje lub epizody psychotyczne (przemijająca psychoza).
  • Khat to substancja pochodzenia roślinnego, występująca w Afryce i na Bliskim Wschodzie i używana co najmniej od siódmego wieku. Wprowadzany do organizmu w formie żucia, wykazuje działanie halucynogenne. Khat powoduje podwyższone ciśnienie krwi i akcję serca, skurcze naczyń wieńcowych, zawał mięśnia sercowego, arytmię i zaburzenia rytmu serca z rozszerzoną kardiomiopatią.

Każdego roku docierają do sprzedaży nowe formy narkotyków syntetycznych. Podczas gdy nastolatki i młodzi dorośli są ich świadomi, większość rodziców nie ma o nich pojęcia. Świadomość nagłych zmian w zachowaniu dzieci, zwłaszcza depresji czy lęku może być sygnałem, że coś jest nie tak. Rodzice, aby zachować czujność muszą mieć z dziećmi dobry kontakt oraz powinni mieć świadomość, że obecne narkotyki zmieniły się bardzo, odkąd oni sami byli w szkole średniej.

Nasz blog

Wszywka alkoholowa

Z tego artykułu dowiesz się: co to jest wszywka? co to jest wszywka alkoholowa? jakie ma działanie...

Leki na głód alkoholowy

Leczenie uzależnienia od alkoholu w ramach kompleksowego podejścia do tego problemu powinno składać...

Czym jest delirium alkoholowe? Objawy, leczenie

Delirium alkoholowe, inaczej nazywane "gwałtownym odstawieniem alkoholu" czy "gorączką alkoholową...

Kudzu

Czy Kudzu jest skuteczne w zmniejszaniu spożycia alkoholu?

Tabletki przeciwalkoholowe

Tabletki przeciwalkoholowe są coraz popularniejszym uzupełnieniem terapii uzależnień. W artykule...

Tabletki antyalkoholowe

Tabletki antyalkoholowe - co to jest, czy są skuteczne i gdzie je kupić?

Głód alkoholowy

Głód alkoholowy - co to takiego, czy wogóle istnieje, jaki ma wpływ na picie i jak mu zaradzić?

Tabletki na alkoholizm

Czy tabletki na alkoholizm mogą pomóc opanowaniu uzależnienia? Poniżej prezentujemy artykuł, który...

Baclofen

Baclofen stosowany jako lek na alkoholizm jest obecnie coraz bardziej popularny. Czy rzeczywiście...

Dlaczego mężczyzna pije?

Żaden „lek” nie jest tak niebezpieczny dla mężczyzn jak alkohol. Spośród wszystkich osób...

Dopalacze

Termin dopalacz (Designer drug) opisuje syntetyczną substancją psychoaktywną, sprzedawaną...

Uzależnienie od hazardu

Nowe badanie wykazało, że uzależnienie od hazardu aktywuje te same szlaki mózgowe, co głód...

Przyczyny uzależnienia od hazardu

Wyniki badań sugerują, że zaburzenia poznawcze (wypaczone myślenie) odgrywają ważną rolę w...