Uzależnienie od hazardu

Uzależnienie od hazardu

Nowe badanie wykazało, że uzależnienie od hazardu aktywuje te same szlaki mózgowe, co głód narkotyków i alkoholu.

Hazard badania naukowe

Badanie przeprowadzone przez międzynarodowych naukowców, w tym naukowców z Imperial College London, sugeruje, że uzależnienie od hazardu aktywuje te same szlaki mózgowe, co głód narkotyków i alkoholu, dlatego celowanie właśnie w te ścieżki mózgowe może prowadzić do udoskonalenia terapii tego schorzenia.

Odkrycia opublikowane w czasopiśmie Translational Psychiatry sugerują również, że u osób uzależnionych od hazardu połączenia między częściami mózgu kontrolującymi impulsy mogą być osłabione.

Badanie dostarcza ważnych wskazówek na temat biologii uzależnienia od gier hazardowych, która wciąż jest w dużej mierze nieznana, wyjaśniła dr Henrietta Bowden-Jones, współautorka badań z Departamentu Medycyny w Imperial i dyrektor Kliniki Problemów Hazardowych w Centralnym i Północno-Zachodnim London NHS Foundation Trust.

"Uzależnienie od hazardu może mieć druzgocący wpływ nie tylko na pacjentów, ale także na ich rodziny, może spowodować utratę pracy i pozostawić bez opieki rodziny i dzieci”.

"Wiemy, że choroba może mieć składnik genetyczny i że dzieci uzależnionych od hazardu są bardziej narażone na uzależnienie od hazardu, ale wciąż nie wiemy dokładnie w których częściach mózgu ma ona swój udział". Badanie to identyfikuje kluczowe obszary mózgu i otwiera możliwości ukierunkowanych terapii, które zapobiegają występowaniu głodu hazardowego i nawrotom uzależnienia od hazardu".

Badania hazardzistów

Badanie finansowane przez Brytyjską Radę ds. Badań Medycznych wykazało, że dwa obszary kresomózgowia mózgu zwane wyspą i jądrem półleżącym, są bardzo aktywne, gdy ludzie uzależnieni od hazardu doświadczają głodu grania.

Aktywność w obszarach znajdujących się głęboko w centrum mózgu, które biorą udział w podejmowaniu decyzji, nagradzaniu i kontroli impulsów, była wcześniej związana z głodem narkotyków i alkoholu.

Problem z hazardem może dotyczyć do 593 000 osób w Wielkiej Brytanii, można ich leczyć za pomocą terapi, takich jak terapia poznawczo-behawioralna lub leki zwalczające głód hazardowego grania.

W badaniu, które przeprowadzili naukowcy z Imperial College London z Narodową Kliniką Problemów Hazardowych, przebadano 19 pacjentów z uzależnieniem od hazardu i 19 zdrowych ochotników.

Najczęściej zgłaszanymi problematycznymi formami hazardu wśród pacjentów była elektroniczna ruletka i zakłady sportowe.

Każdy ochotnik wszedł do skanera rezonansu magnetycznego, który wykorzystuje potężny elektromagnes do monitorowania aktywności mózgu. Badanym pokazano różne obrazy i zdjęcia z gier hazardowych takich jak ruletka lub zakłady bukmacherskie. Wszyscy uczestnicy zostali poproszeni o ocenę poziomu głodu, kiedy zobaczyli zdjęcia.

Zespół, który obejmował naukowców z University of British Columbia i University of Cambridge następnie oceniał, które obszary mózgu zostały aktywowane, gdy ochotnicy doświadczali głodu hazardowego grania. Naukowcy odkryli, że u hazardzistów problemowych, wyspa i jądro półleżące były bardzo aktywne podczas gdy pokazywano im obrazy związane z hazardem. Co ciekawe, zespół odkrył także, że słabsze związki między jądrem półleżącym a obszarem zwanym płatem czołowym u graczy problemowych wiązały się z większym pragnieniem hazardowego grania.

Płat czołowy, który bierze udział w podejmowaniu decyzji, może pomóc w utrzymaniu kontroli nad hazardowym graniem poprzez kontrolowanie impulsów - wyjaśniła profesor Anne Lingford-Hughes, współautorka z Departamentu Medycyny w Imperial.

"Słabe powiązania między tymi regionami zostały również zidentyfikowane w uzależnieniu od narkotyków. Płat czołowy mózgu może pomóc w kontrolowaniu impulsywności, dlatego słabe połącznie z nim, może przyczynić się do tego, że ludzie nie są w stanie powstrzymać hazardu i ignorują negatywne konsekwencje swoich działań. Wpływ na nastrój jest dodatkowo osłabiony przez stres, który może być powodem, dla którego osoby uzależnione od hazardu wracają do grania w trudnych okresach życia".

Profesor Lingford-Hughes dodała, że monitorowanie aktywności i połączeń w jądrze półleżącym u uzależnionych od hazardu może nie tylko pomóc lekarzom i terapeutom w ocenie skuteczności leczenia, ale może również pomóc w zapobieganiu nawrotom, czyli częstym problemem uzależnienia.

Grupa bada teraz, które terapie mogą zmniejszyć aktywność w tych obszarach, próbując zmniejszyć głód hazardowy. Badacze chcieliby także porównać aktywność mózgową hazardzistów problemowych z ludźmi, którzy uprawiają hazard dla rozrywki, ale nie są uzależnieni, aby zbadać, dlaczego uzależnienie nasila się u jednych, a u innych nie.

Źródło: Imperial College London, Kate Wighton. "Uzależnienie od hazardu wyzwala te same obszary mózgu, co głód narkotyków i alkoholu”.

EH Limbrick-Oldfield, I Mick, RE Cocks, J McGonigle, SP Sharman, AP Goldstone, PRA Stokes, Waldman, D Erritzoe, H Bowden-Jones, D Nutt, A Lingford-Hughes, L Clark.

Neuronowe substraty reaktywności sygnalizacji i głodu w hazardzie. Translational Psychiatry. Chicago. ScienceDaily

 

Nasz blog

Wszywka alkoholowa

Z tego artykułu dowiesz się: co to jest wszywka? co to jest wszywka alkoholowa? jakie ma działanie...

Leki na głód alkoholowy

Leczenie uzależnienia od alkoholu w ramach kompleksowego podejścia do tego problemu powinno składać...

Czym jest delirium alkoholowe? Objawy, leczenie

Delirium alkoholowe, inaczej nazywane "gwałtownym odstawieniem alkoholu" czy "gorączką alkoholową...

Kudzu

Czy Kudzu jest skuteczne w zmniejszaniu spożycia alkoholu?

Tabletki przeciwalkoholowe

Tabletki przeciwalkoholowe są coraz popularniejszym uzupełnieniem terapii uzależnień. W artykule...

Tabletki antyalkoholowe

Tabletki antyalkoholowe - co to jest, czy są skuteczne i gdzie je kupić?

Głód alkoholowy

Głód alkoholowy - co to takiego, czy wogóle istnieje, jaki ma wpływ na picie i jak mu zaradzić?

Tabletki na alkoholizm

Czy tabletki na alkoholizm mogą pomóc opanowaniu uzależnienia? Poniżej prezentujemy artykuł, który...

Baclofen

Baclofen stosowany jako lek na alkoholizm jest obecnie coraz bardziej popularny. Czy rzeczywiście...

Dlaczego mężczyzna pije?

Żaden „lek” nie jest tak niebezpieczny dla mężczyzn jak alkohol. Spośród wszystkich osób...

Nowe narkotyki w Polsce

Nowe narkotyki syntetyczne (Dopalacze) to nazwa funkcjonująca w powszechnym użyciu, która opisuje...

Dopalacze

Termin dopalacz (Designer drug) opisuje syntetyczną substancją psychoaktywną, sprzedawaną...

Przyczyny uzależnienia od hazardu

Wyniki badań sugerują, że zaburzenia poznawcze (wypaczone myślenie) odgrywają ważną rolę w...