Przyczyny uzależnienia od hazardu

uzależnienie od hazardu

Wyniki badań sugerują, że zaburzenia poznawcze (wypaczone myślenie) odgrywają ważną rolę w patologicznym hazardzie i dostarczają dalszych dowodów na to, że gracze są szczególnie podatni na postrzeganie złudnych wzorców i są bardziej impulsywni niż inni.

Dlaczego hazardzista gra

Patologiczni hazardziści do tego stopnia "widzą" wzorce w układach, które w rzeczywistości są całkiem przypadkowe i tak naprawdę nie istnieją, że ​​są skłonni do impulsywnego obstawiania dużych pieniędzy na tak iluzoryczne wrażenie. Taką tezę wysnuli Wolfgang Gaissmaier z Uniwersytetu w Konstancji w Niemczech i Andreas Wilke z Clarkson University w USA na podstawie badań Springer's Journal of Gambling Studies, które rzucają światło na to, dlaczego niektórzy ludzie są hazardzistami, a inni nie.

Gra na automatach uzależnienie

Zespół Gaissmaiera i Wilke skupił się na dopasowaniu prawdopodobieństwa anomalii wyboru związanej z percepcją iluzorycznych wzorców u ludzi. W środowisku laboratoryjnym naukowcy porównali nawyki obstawiania zakładów przez 91 hazardowych graczy, przeciwko 70 członkom badanej społeczności, którzy nie byli hazardzistami. Uczestnicy pokazali wszystkim zdjęcie kasyna i dwóch automatów do gry, a badani gracze musieli przewidzieć na wielu próbach, czy moneta zostanie uzyskana z automatu po prawej lub lewej stronie. Prawdopodobieństwo wygranej było wyższe na jednym automacie (67 procent szansy na wygraną) niż na drugim (szansa na wygraną 33 procent), a kolejność wyników była całkowicie przypadkowa.

Najlepszą rzeczą, jaką można zrobić w tym zadaniu, jest zawsze postawić na lepszy automat, który daje oczekiwaną dokładność 67 procent. Wiele osób ma tendencję do dopasowywania swoich propozycji odpowiedzi do prawdopodobieństw wyniku, czyli stawiają na lepszy automat w 67 procentach przypadków, a na gorsze w 33 procentach przypadków. Takie "dopasowanie prawdopodobieństwa" daje dobre wyniki, a oczekiwana dokładność wynosi 55,6 procent. Badania te pokazały jednak, że iluzoryczne postrzeganie wzorców przez hazardzistów w losowych sekwencjach napędza prawdopodobieństwo nieprawidłowego dopasowania. Ludzie mają fałszywe wrażenie, że "wiedzą", w których próbach muszą postawić na którym automacie - co jest oczywiście niemożliwe, biorąc pod uwagę losową kolejność.

WYNIKI BADAŃ

Wyniki pokazały, że gracze hazardowi zademonstrowali większe nieprawidłowości w prawidłowym wytypowaniu automatów z większą wygraną, dlatego są bardziej skłonni do postrzegania złudnych wzorców.

Hazardziści również zdobyli dużo niższe wyniki w zadaniu poznawczym, które mierzy impulsywność.

Aby to zbadać naukowcy postawili badanym następujące pytanie: "Nietoperz i piłka kosztują 1,10 $, nietoperz kosztuje 1,00 $ więcej niż piłka. Ile kosztuje piłka?" Odpowiedź 10 ¢ przychodzi szybko na myśl, podczas gdy poprawna odpowiedź 5 ¢ wymaga więcej przemyśleń. Aby odpowiedzieć prawidłowo na to pytanie, należy umieć oprzeć się impulsowi, aby nie "postawić" na intuicyjną i złą odpowiedź, niestety gracze hazardowi byli o wiele mniej do tego zdolni.

PODSUMOWANIE

Ludzie są na ogół bardzo dobrzy w wykrywaniu prawidłowych wzorców. Jednakże jako efekt uboczny tej zdolności, czasami padają ofiarą swoich złudnych wzorców. Prawdopodobnie każdy, kto grał w ruletkę, doznał przynajmniej raz błędnego wrażenia, że np. "czerwone" wypada pięć razy po "czarnym". Jednak dla hazardzistów wydaje się to szczególnie wyraźnym problemem.

"Nasze wyniki sugerują, że gracze są bardziej skłonni do zakładania się impulsywnie na postrzegane iluzoryczne wzorce", mówi Gaissmaier". Są zbyt podatni na losowe serie wydarzeń, które w rzeczywistości są przypadkowe i zbyt ryzykowne, by warto je obstawiać".

Źródło: Wolfgang Gaissmaier, Andreas Wilke, Benjamin Scheibehenne, Paige McCanney, H. Clark Barrett. Zakłady na iluzoryczne wzory, dopasowanie prawdopodobieństwa u hazardzistów. Journal of Gambling Studies. Springer Science + Business Media. "Hazardziści są bardziej impulsywni i widzą wzorce tam, gdzie ich nie ma". ScienceDaily

Nasz blog

Wszywka alkoholowa

Z tego artykułu dowiesz się: co to jest wszywka? co to jest wszywka alkoholowa? jakie ma działanie...

Leki na głód alkoholowy

Leczenie uzależnienia od alkoholu w ramach kompleksowego podejścia do tego problemu powinno składać...

Czym jest delirium alkoholowe? Objawy, leczenie

Delirium alkoholowe, inaczej nazywane "gwałtownym odstawieniem alkoholu" czy "gorączką alkoholową...

Kudzu

Czy Kudzu jest skuteczne w zmniejszaniu spożycia alkoholu?

Tabletki przeciwalkoholowe

Tabletki przeciwalkoholowe są coraz popularniejszym uzupełnieniem terapii uzależnień. W artykule...

Tabletki antyalkoholowe

Tabletki antyalkoholowe - co to jest, czy są skuteczne i gdzie je kupić?

Głód alkoholowy

Głód alkoholowy - co to takiego, czy wogóle istnieje, jaki ma wpływ na picie i jak mu zaradzić?

Tabletki na alkoholizm

Czy tabletki na alkoholizm mogą pomóc opanowaniu uzależnienia? Poniżej prezentujemy artykuł, który...

Baclofen

Baclofen stosowany jako lek na alkoholizm jest obecnie coraz bardziej popularny. Czy rzeczywiście...

Dlaczego mężczyzna pije?

Żaden „lek” nie jest tak niebezpieczny dla mężczyzn jak alkohol. Spośród wszystkich osób...

Nowe narkotyki w Polsce

Nowe narkotyki syntetyczne (Dopalacze) to nazwa funkcjonująca w powszechnym użyciu, która opisuje...

Dopalacze

Termin dopalacz (Designer drug) opisuje syntetyczną substancją psychoaktywną, sprzedawaną...

Uzależnienie od hazardu

Nowe badanie wykazało, że uzależnienie od hazardu aktywuje te same szlaki mózgowe, co głód...