Dopalacze

dopalacze

Dopalacze definicja

Termin dopalacz (Designer drug) opisuje syntetyczną substancją psychoaktywną, sprzedawaną nielegalnie jako sposób na ominięcie prawa. Dopalacze (narkotyki syntetyczne) w przeciwieństwie do tzw. klasycznych narkotyków nie występują w naturze, powstały aby naśladować znane narkotyki, jednak nimi nie są. Do substancji zwanych dopalaczami zaliczamy m. in.: syntetyczną marihuanę i syntetyczne halucynogeny.

Składniki i moc dopalaczy takich jak syntetyczna marihuana czy innych są niemożliwe do określenia, a ich zażycie powoduje niebezpieczne i nieprzewidywalne skutki, ponieważ często zagraża życiu. Ważne jest, aby każdy, kto używa tych substancji, zatrzymał się zanim niekorzystne skutki spowodują rzeczywiste i trwałe uszkodzenia organizmu.

Co to są dopalacze?

Tzw. dopalacze (Designer drugs) to substancje syntetyczne wykonane w laboratorium. Zostały one stworzone, aby naśladować naturalne substancje i narkotyki celem nielegalnej sprzedaży osobom, które chcą osiągnąć stan odurzenia. Na przykład syntetyczna marihuana, sprzedawana pod nazwą „K2” lub „Spice”, powstaje w laboratoriach opartych na strukturze naturalnych kannabinoidów, czyli związków naturalnie występujących w marihuanie.

Dopalacze zostały zaprojektowane w laboratorium, ale twierdzenie, że są takie same lub nawet podobne do ich naturalnych odpowiedników, jest mylące. Często są to bardzo różne substancje, mogące powodować szeroki zakres efektów i niepożądanych reakcji. Dopalacze to nielegalne i nieuregulowane żadnymi normami substancje, których skład chemiczny nie jest jasno określony. Przykładowo nazwa handlowa danego produktu, może sugerować konkretny efekt po jego zażyciu. Jednak producenci, aby ominąć zakaz wprowadzania danej substancji do obrotu, szybko zmieniają ich skład chemiczny. W wyniku takiego zabiegu sposób, w jaki wpływają na zażywającego może być za każdym zakupem i zażyciem zupełnie inny, czyli w efekcie wysoce nieprzewidywalny.

Dlaczego dopalacze są legalne?

Narkotyki syntetyczne również czasami określane jako dopalacze mogą być legalne. Wynika to z tego, że często substancje stworzone w celu ich wytworzenia są nowe i nie zostały jeszcze wyraźnie wymienione jako nielegalne. Prawo ciągle próbuje wyeliminować z rynku dopalacze, ale nadal pozostawia otwarte drzwi dla laboratoriów, które różne związki chemiczne o działaniu psychoaktywnym modyfikują i wytwarzają coś, co nie jest jeszcze nielegalne. Ustawa o zapobieganiu nadużyciom związanym z używaniem narkotyków syntetycznych i dopalaczy, powinna przykładowo wzorem tej z 2012 r. z USA jasno określać, że zabroniona jest produkcja lub sprzedaż jakiejkolwiek syntetycznej substancji naśladującej np. kanabinoidy, halucynogeny itp. Niestety ustawodawca stosuje metodę eliminowania pojawiających się nowych substancji psychoaktywnych, a opóźnienie z tym związane, daje producentom dopalaczy lukę prawną i czas, który wykorzystują. Patologiczna sytuacja trwa i sprawia, że pomimo iż dopalacze są szczególnie szkodliwe, ludzie, a zwłaszcza nastolatki, mogą błędnie wierzyć, że coś legalnego musi być bezpieczne. Niestety substancje, które wprowadzają na rynek są nieprzetestowane na organizmach żywych, a skutkiem tego są trwałe uszkodzenia np. mózgu, schizofrenia oraz śmiertelne zatrucia po zażyciu dopalaczy.

Rodzaje dopalaczy

Według amerykańskiej agencji zwalczającej narkotyki DEA (Drug Enforcement Administration), narkotyki syntetyczne (dopalacze) są również znane jako tzw. nowe substancje psychoaktywne, a określenie to odnosi się do związków, które nie mają zastosowania medycznego ani przemysłowego. DEA stwierdza, że ​​istnieje co najmniej 300 znanych tzw. nowych substancji psychoaktywnych, z których każda należy do jednego z trzech głównych typów:

  1. Syntetyczne kanabinoidy - mają naśladować naturalne związki występujące w konopiach indyjskich, znanych również jako marihuana. Istnieje wiele różnych nazw dla tych produktów, w tym: ”Mocarz”, „Spice”, „K2”, „Bliss” czy „Scooby Snax”. Mogą powodować szereg niepożądanych efektów, w tym lęk, gwałtowne zachowania, drgawki, halucynacje i paranoję.
  2. Syntetyczne katinony. Cathinone to naturalna substancja występująca w roślinie zwanej khat. Substancje psychoaktywne (dopalacze), które mają naśladować tę substancję, są używkami podobnymi do kokainy, MDMA i metamfetaminy. Najczęstszą nazwą dla tych narkotyków są: „Tajfun”, „Euforia”, „Talizman kierowcy” itp. Potencjalne skutki uboczne ich zażycia obejmują paranoję, halucynacje, drgawki, bóle w klatce piersiowej, myśli samobójcze i gwałtowne wybuchy energii czy złości.
  3. Syntetyczne fenetylaminy. Fenetylaminy wytwarzane w laboratorium mają naśladować narkotyki halucynogenne. Nazwy „Talizman szczęścia”, „Cząstka Boga”, „N-bomb” czy po prostu uśmiech na tabletce mają sugerować efekt działania. Formy w jakich można je znaleźć to: ciecze, proszki i papiery zanurzone w płynnym roztworze. Te dopalacze mogą powodować: atak padaczki, zawał serca i niewydolność oddechową.

Dopalacze negatywne skutki

Dopalacze, syntetyczne narkotyki są niebezpieczne z kilku powodów. Po pierwsze, są nieprzewidywalne. Nie jest możliwe, aby użytkownik wiedział, co dokładnie jest w jednym z tych produktów lub w jaki sposób wpłynie on na nich. Produkty o danej nazwie, a konkretnie związki w nich zawarte mogą się od siebie różnić, podobnie jak ilość czynnej substancji psychoaktywnej. W dopalaczach mogą występować zanieczyszczenia, a nawet środki tak niebezpieczne jak trucizna na szczury. Niektóre z potencjalnych negatywnych dla zdrowia skutków, o których doniesiono obejmują:

  • Psychozy, w tym paranoje, halucynacje i urojenia
  • Depresję i niepokój
  • Gwałtowne i agresywne zachowania
  • Napięcia i skurcze mięśni
  • Zwiększoną akcję serca i bóle w klatce piersiowej
  • Uzależnienie
  • Niewydolność nerek
  • Napady padaczkowe
  • Myśli i zachowania samobójcze
  • Śmierć

Jakikolwiek, nawet jednorazowy przypadek użycia dopalaczy jest ryzykowny. Niektórzy ludzie uzależniają się od tych substancji i mają zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Możliwe jest jednak uzyskanie pomocy. Ośrodki leczenia uzależnień mogą pomóc każdemu przestać używać tych szkodliwych leków i nauczyć się dokonywać pozytywnych wyborów i zmian w stylu życia.

Nasz blog

Wszywka alkoholowa

Z tego artykułu dowiesz się: co to jest wszywka? co to jest wszywka alkoholowa? jakie ma działanie...

Leki na głód alkoholowy

Leczenie uzależnienia od alkoholu w ramach kompleksowego podejścia do tego problemu powinno składać...

Czym jest delirium alkoholowe? Objawy, leczenie

Delirium alkoholowe, inaczej nazywane "gwałtownym odstawieniem alkoholu" czy "gorączką alkoholową...

Kudzu

Czy Kudzu jest skuteczne w zmniejszaniu spożycia alkoholu?

Tabletki przeciwalkoholowe

Tabletki przeciwalkoholowe są coraz popularniejszym uzupełnieniem terapii uzależnień. W artykule...

Tabletki antyalkoholowe

Tabletki antyalkoholowe - co to jest, czy są skuteczne i gdzie je kupić?

Głód alkoholowy

Głód alkoholowy - co to takiego, czy wogóle istnieje, jaki ma wpływ na picie i jak mu zaradzić?

Tabletki na alkoholizm

Czy tabletki na alkoholizm mogą pomóc opanowaniu uzależnienia? Poniżej prezentujemy artykuł, który...

Baclofen

Baclofen stosowany jako lek na alkoholizm jest obecnie coraz bardziej popularny. Czy rzeczywiście...

Dlaczego mężczyzna pije?

Żaden „lek” nie jest tak niebezpieczny dla mężczyzn jak alkohol. Spośród wszystkich osób...

Nowe narkotyki w Polsce

Nowe narkotyki syntetyczne (Dopalacze) to nazwa funkcjonująca w powszechnym użyciu, która opisuje...

Uzależnienie od hazardu

Nowe badanie wykazało, że uzależnienie od hazardu aktywuje te same szlaki mózgowe, co głód...

Przyczyny uzależnienia od hazardu

Wyniki badań sugerują, że zaburzenia poznawcze (wypaczone myślenie) odgrywają ważną rolę w...