Leczenie uzależnienia od alkoholu w ramach kompleksowego podejścia do tego problemu powinno składać się z psychoterapii i farmakoterapii. Psychoterapia uzależnienia działa na myśli uzależnionego i jego zachowanie, a farmakoterapia czyli leki na głód alkoholowy ma pomóc mu w złagodzeniu objawów odstawienia i zmniejszeniu pragnienia alkoholu.
Delirium alkoholowe, inaczej nazywane "gwałtownym odstawieniem alkoholu" czy "gorączką alkoholową", to stan ciężkiego zaburzenia psychicznego i neurologicznego, który może wystąpić po gwałtownym przerwaniu spożywania alkoholu przez osoby uzależnione. Jest to poważny stan zdrowia, który może prowadzić do powikłań i wymaga natychmiastowego leczenia medycznego.
Żaden „lek” nie jest tak niebezpieczny dla mężczyzn jak alkohol. Spośród wszystkich osób uzależnionych aż 80 procent to mężczyźni, a tylko 20 procent to kobiety.
Nadużywanie alkoholu jest najważniejszym, ale możliwym do uniknięcia czynnikiem ryzyka rozwoju wszystkich postaci demencji, szczególnie demencji o wczesnym początku.