Szybki kontakt 531 01 01 00 Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień i Depresji SYMPTOM, ul. Szczytowa 28, 33-112 Tarnowiec k/Tarnowa
Terapia alkoholowa
Terapia alkoholowa w naszym ośrodku polega na przejściu 28-dniowej psychoterapii.
Do wyboru są 2 tryby:
-
stacjonarny (tzw. terapia zamknięta),
-
dzienny (tzw. terapia dochodząca).
Terapia alkoholowa
Terapia alkoholowa w naszym ośrodku nie polega na stosowaniu tzw. "wszywek" z Esperalu. Owszem, współpracujemy z chirurgiem, który świadczy takie usługi w Tarnowie i możemy go polecić, jednak metoda ta jest już przestarzała i nie jest ona traktowana jako leczenie uzależnienia. Esperal to tzw. "straszak" po wszyciu którego uzależniony boi się nieprzyjemnych objawów w przypadku wypicia i dlatego nie pije. Natomiast człowiek uzależniony od alkoholu po "naszej" psychologicznej terapii alkoholowej świadomie nie pije, ponieważ nie chce pić z własnej woli, potrafi radzić sobie z głodem alkoholowym i uczuciami, wie jakich wyzwalaczy głodu alkoholowego powinien unikać oraz do jakich zaleceń się stosować, aby żyć w trzeźwości.
W naszym ośrodku prowadzimy grupową terapię alkoholową zawierającą następujące elementy psychoterapii w nurtach:
- poznawczo-behawioralnym – jest to jedna z najbardziej popularnych metod psychoterapii, zakłada ona, że zaburzenia w zachowaniu, czyli picie alkoholu to rezultat wyuczonej reakcji na bodźce np. uczucia czy napięcie wewnętrzne. Dlatego jej celem jest oduczenie starych reakcji na te bodźce, czyli picie np. dla odprężenia oraz wypracowanie nowych bardziej konstruktywnych zachowań, czyli radzenia sobie z uczuciami. Ten rodzaj psychoterapii stosuje się zazwyczaj do leczenia uzależnieni, depresji i zaburzeń lękowych, a czasami także w leczeniu zaburzeń osobowości czy stresu pourazowego.
- psychodynamicznym - polega na rozmowie o wszystkim, czym chce się pacjent podzielić, jednak terapeuta musi przy tym zauważać nieuświadomione tendencje pacjenta np. do minimalizowania swoich skutków picia alkoholu, czy obwiniania innych za swoje picie. Pacjent, z pomocą terapeuty uświadamia sobie swoje racjonalizacje dotyczące picia alkoholu, przeżycia wyparte do podświadomości oraz odkrywa swoje rzeczywiste potrzeby, czy pragnienia. Podczas terapii musi przekonać się, że pomimo odczuwanych lęków, nie trzeba się ich obawiać oraz ich zapijać alkoholem. Dzięki temu rezygnuje on z pewnych mechanizmów obronnych, a wypracowuje nowe świadome. Ten rodzaj psychoterapii polecany jest do leczenia zaburzeń osobowości, chorobliwej nieśmiałości, a także oczywiście uzależnień.
- systemowym - nurt ten zakłada, że człowieka zawsze trzeba rozpatrywać w kontekście środowiska, w którym żyje. Główne założenie tego rodzaju psychoterapii to poprawa relacji w rodzinie czy w związku. Istota polega na poprawie komunikacji interpersonalnej. Stosowana jest w rozwiązywaniu problemów w związku, rodzinnych oraz wychowawczych.
- egzystencjalnym - opiera się na założeniu, że życie człowieka jest skończone i trzeba zaakceptować jego przemijalność. Akceptacja jego skończoności, a także możliwości jego zakończenia w każdej chwili prowadzi do odkrycia nowego, nieznanego wcześniej sensu życia. Ten rodzaj terapii stosowany jest głównie u osób pijących alkohol na samotność, wyobcowanie, oderwanie od społeczeństwa, nieodczuwanie sensu ani satysfakcji z podejmowanych czynności. Potrzebują one odnalezienia nowego sensu. Ta forma psychoterapii sprawdza się u osób przeżywających żałobę po zmarłej osobie najbliższej, a także w kryzysach emocjonalnych np. związanych z rozwodem lub mających lęk przed śmiercią.
Dotarcie do genezy uzależnienia od alkoholu i wyleczenie jego przyczyn minimalizuje ryzyko wystąpienia nawrotu. Uzależnienie od alkoholu ma charakter polietiologiczny, a więc wieloczynnikowy, gdzie główną rolę odgrywają czynniki biologiczne, rodzinne, środowiskowe, psychologiczne, duchowe. Z tego względu dobieramy różnorodne metody terapii, aby uzyskać maksymalną skuteczność, jednocześnie zajmując się pacjentem w sposób kompleksowy.
W przypadku stwierdzenia tzw. „podwójnej diagnozy”, czyli w sytuacji, gdy osoba oprócz uzależnienia od alkoholu cierpi też na depresję, nerwicę czy chorobę afektywną dwubiegunową kierujemy pacjenta na konsultacje do właściwych specjalistów psychiatry lub endokrynologa, aby podjął leczenie choroby głównej. Przez cały czas pobytu w ośrodku wspieramy chorą osobę swoim doświadczeniem, empatią i życzliwością.