Szybki kontakt 531 01 01 00 Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień i Depresji SYMPTOM, ul. Szczytowa 28, 33-112 Tarnowiec k/Tarnowa
Odtruwanie alkoholowe
Odtruwanie alkoholowe jest niezbędne w sytuacji, gdy ciąg alkoholowy trwał wiele dni lub tygodni. W wyniku intoksykacji organizmu może dojść do zatrucia alkoholowego, które jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i może powodować uciążliwe dolegliwości. Detoks alkoholowy jest również konieczny, gdy osoba sama nie może przestać pić alkoholu, gdyż pojawiają się objawy abstynencyjne. W takiej sytuacji niezbędna jest interwencja medyczna celem odtrucia organizmu z alkoholu, które może trwać od kilku godzin do kilku dni.
Zespół abstynencyjny
Zespół abstynencyjny może pojawić się po całkowitym zaprzestaniu picia lub widocznym ograniczeniu dawki przyjmowanego alkoholu. Podczas spożywania alkoholu w organizmie człowieka dochodzi do kumulowania się wielu toksyn. Poza tym alkohol ma silne działanie moczopędne, dlatego prowadzi do zaburzeń gospodarki wodnej i elektrolitowej tj. niedoborów jonów potasu, magnezu, sodu, witamin (głównie grupy B). Alkohol doprowadza do zaburzeń metabolizmu, praktycznie wszystkich narządów. Ponieważ alkohol w zbyt dużych stężeniach działa w charakterze cytotoksyną, najbardziej narażone są mózg, serce, wątroba, trzustka, nerki, mięśnie i nerwy obwodowe. Zespół abstynencyjny, to bardzo poważny stan, często nawet zagrażający życiu, dlatego ważne jest, aby leczenie zespołu abstynencyjnego przeprowadzone zostało pod opieką lekarza, ratownika medycznego, pielęgniarki lub terapeuty w odpowiednio przystosowanych pomieszczeniach oraz przy pomocy specjalnych leków przeciwpadaczkowych, przeciwdrgawkowych oraz wlewów kroplowych (kroplówek).
Alkoholowy zespół abstynencyjny
Alkoholowy zespół abstynencyjny (w skrócie AZA), stanowi jeden z wielu skutków nadużywania alkoholu i jest związany z nagłym zaprzestaniem spożywania alkoholu lub z ograniczeniem ilości przyjmowania trunków. Alkoholowy zespół abstynencyjny może się rozwijać w różnym czasie (zależy od osoby), jednak często do jego pojawienia się dochodzi w przeciągu 24-48 godzin od odstawienia alkoholu. Znaczna część objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego ma związek z pobudzeniem nerwowego systemu autonomicznego a zwłaszcza z zwiększoną aktywnością noradrenergiczną. Fachowe leczenie zespołu abstynencyjnego pacjenta po ciągu spożywania alkoholu, należy zacząć od dokładnej diagnozy, która obejmuje ocenę stanu ogólnego i psychicznego pacjenta oraz wykonanie podstawowych badań dodatkowych.
Objawy abstynencyjne
Symptomy abstynencyjne po nagłym odstawieniu alkoholu lub przy zmniejszeniu dawki alkoholu dzielą się na fizyczne i psychiczne.
Fizyczne objawy abstynencyjne:
- drżenie rąk,
- w nasilonych postaciach AZA drżenie całego ciała;
- nadmierna potliwość;
- przyśpieszona akcja serca (tachykardia);
- wysokie wartości ciśnienia tętniczego (RR);
- zażółcona skóra lub też białkówki oczu;
- obrzękła, wystająca spod łuku żebrowego wątroba;
- silny ból w nadbrzuszu;
- nudności, wymioty;
- obrzmiałe podudzia.
Psychiczne objawy abstynencyjne:
- niepokój;
- lęk,
- problemy ze snem;
- złe samopoczucie;
- obniżony nastrój;
- drażliwość;
- dysforia;
- nieadekwatne zachowania;
- agresywne czyny;
- zaburzenia świadomości;
- majaczenie alkoholowe;
- omamy.
Objawy odstawienia
U osoby chronicznie pijącej alkohol lub spożywającej go w ogromnych ilościach mogą wystąpić symptomy przedawkowania alkoholu. Objawy zatrucia alkoholem:
- utrata przytomności,
- zaburzenia rytmu pracy serca;
- w cięższych przypadkach może dojść do śpiączki;
- spłycony oddech;
- występowanie dreszczy, potów;
- występowanie wymiotów;
- hipotermia.
Detoks alkoholowy
Aby opisać stan po odstawieniu alkoholu powszechnie używa się nazwy odtrucie alkoholowe lub detoksykacja alkoholowa. Leczenie zespołu odstawienia alkoholu uwzględnia takie procedury medyczne jak objawowe leczenie alkoholowego zespołu abstynencyjnego czy też leczenie zatrucia alkoholem etylowym.
Odtruwanie alkoholowe cennik
Cena za odtruwanie alkoholowe zależy od czasu jego trwania.
- 1 doba detoksu przed terapią to koszt 1000 zł pod warunkiem, że pacjent kontynuuje pobyt w ramach terapii uzależnienia od alkoholu.
- W cenie zakwaterowanie w pokoju z łazienką, TV, Wi-Fi, wyżywienie, leki (przeciwpadaczkowe, przeciwdrgawkowe, hipotensyjne), całodobowa opieka
- Kroplówka (uzupełnienie niedoborów elektrolitowych) to dodatkowy koszt 250 zł
- Badanie psychiatryczne, zwolnienie chorobowe koszt 250 zł
- Badania (morfologia, mocz, próby wątrobowe) cena 300 zł
Jak pomóc przestać pić
Aby pomóc osobie przestać pić bardzo ważna jest reakcja otoczenia. Początki życia w trzeźwości mogą być trudne, dlatego też powinno się wspierać osobę uzależnioną w jej walce i być dla niej życzliwym oraz współczującym w cierpieniu. Dzięki temu można zapobiec powstawaniu agresji, która może się pojawić. Wskazane jest też zasięgnięcie porady terapeutów uzależnień lub psychologów uzależnień. Pomogą oni w ustaleniu źródeł problemu oraz wyboru metody skutecznego leczenia uzależnienia od alkoholu. Istnieje wiele ośrodków terapii uzależnień, które od wielu lat skutecznie pomagają ludziom w wyzdrowieniu z alkoholizmu np. w Krakowie, Tarnowie czy Rzeszowie. Ośrodek terapii uzależnień należy odwiedzić niezwłocznie, kiedy tylko osoba uzależniona zda sobie sprawę z problemu alkoholowego i zgodzi się na leczenie. Spotkanie ze specjalistą pozwoli określić, czy terapia alkoholizmu jest potrzebna oraz jaką formę leczenie uzależnienia powinno przybrać. Skuteczna terapia alkoholowa poprzedzona jest postawieniem trafnej diagnozy, określeniem sytuacji życiowej pacjenta oraz oczywiście detoksem. Detoksykacja alkoholowa ma na celu oczyszczenie zatrutego organizmu i przygotowanie go do terapii uzależnienia.
Jak namówić alkoholika do leczenia
Już podczas detoksykacji, a konkretnie po osiągnięciu znacznej poprawy stanu fizycznego i psychicznego pacjenta niezbędna jest konsultacja terapeutyczna. Ma ona na celu zmotywowanie go do tego, aby podjął leczenie odwykowe. Obecnie istnieją nowoczesne, a zarazem skuteczne metody terapii, które są połączeniem psychoterapii uzależnień i leczenia farmakologicznego. Niestety spora część osób uzależnionych od alkoholu jest zdania, że tzw. „odtrucie alkoholowe” jest wystarczającym leczeniem alkoholizmu. Niestety na terapię uzależnienia w Ośrodkach Terapii Uzależnień decyduje się niewielu pacjentów po detoksykacji. Większość wraca do życia z obietnicą, że „już więcej się to nie powtórzy” – praktyka jednak pokazuje, że to do następnego razu…