Alkohol i mózg

Mózg alkoholika

Jak alkohol uszkadza mózg

W korze czołowej znajduje się siedziba funkcji motorycznych, osobowości i zachowań społecznych.

Skany mózgu pokazują również redukcję białej materii, która służy do komunikacji pomiędzy neuronami, a regionami mózgu regulującymi zahamowania. Badania opublikował National Institute of Alcohol Abuse and Alcoholism z USA.

UTRATA KONTROLI I ZDOLNOŚĆ PODEJMOWANIA DECYZJI

Im więcej i dłużej ktoś pije alkoholu, tym gorsza jest jego zdolność do podejmowania decyzji i kontrolowania swoich impulsów. Jest to bardzo zła wiadomość, ponieważ wraz ze wzrostem degeneracji wynikającej z nadmiernego spożycia alkoholu, pijący traci zdolność do zrobienia czegoś, jak piszą naukowcy.

NIAAA zauważa, że ​​niektóre szkody można odwrócić poprzez abstynencję, ale inne efekty wydają się trwałe.

Ile można wypić alkoholu dziennie?

Ile alkoholu to za dużo alkoholu? Ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych związanych z alkoholem jest niskie wśród ludzi, którzy nie wypijają więcej niż 14 drinków (brandy, piwo) na tydzień i 4 w ciągu jednego dnia, mówi NIAAA.
W przypadku kobiet ryzyko jest niskie, jeśli jest spożywane nie więcej niż 7 drinków w tygodniu, a maksymalnie trzech w ciągu jednego dnia.

ZAKŁÓCENIE SYSTEMÓW HORMONALNYCH I NEUROPRZEKAŹNIKOWYCH W MÓZGU ALKOHOLOWYM

Badania opublikowane w czasopismach Alkohol i Alkoholizm, Psychiatria

Na University of Eastern w Finlandii przeprowadzono badania pod nazwą: Neuroobrazowanie i alkohol. Badano zaburzenia neuronalne i hormonalne związane z nadużywaniem alkoholu i alkoholizmem.

Typologia Cloningera

Naukowcy porównali pośmiertną tkankę mózgu alkoholików i niepijących. Alkoholików podzielono na dwie grupy, w oparciu o typologię Cloningera: typ 1 i typ 2 alkoholików.

  • U pacjentów typu 1 -go uzależnienie rozwija się stosunkowo późno w związku z nadużywaniem alkoholu i są szczególnie podatni na zaburzenia lękowe (niepokój).
  • U pacjentów typu 2 -go, którzy uzależnili się od alkoholu w młodym wieku, choroba charakteryzuje się aspołecznym zachowaniem i impulsywnością.

"To rozróżnienie zostało dokonane na podstawie badań, aby podkreślić szeroką gamę ludzi, którzy cierpią z powodu swojego alkoholizmu. Rzeczywistość jest oczywiście czasem znacznie bardziej zróżnicowana, dlatego nie każdy alkoholik zawsze pasuje do jednej z tych kategorii", powiedział autor badania Olli Kärkkäinen.

DEHYDROEPIANDROSTERON I TOLERANCJA ALKOHOLU

Zmianą wspólną dla wszystkich alkoholików był zwiększony poziom dehydroepiandrosteronu w mózgu. Dehydroepiandrosteron jest hormonem steroidowym, który atakuje centralny układ nerwowy. Ten podwyższony poziom może wyjaśnić tolerancję alkoholu, która rozwija się w wyniku długotrwałego nadużywania, kiedy alkohol nie wywołuje już tak wielkiej przyjemności, jak wcześniej.

SEROTONINA I LĘK SPOŁECZNY

Ponadto badania u wszystkich alkoholików wykazały zmniejszony poziom transportera serotoniny w rejonie tylnej ściany i tylnego zakrętu obręczy - obszarów mózgu, które są związane z postrzeganiem emocji i społecznych procesów poznawczych.
To odkrycie może być związane z lękiem społecznym u osób uzależnionych od alkoholu.

TYP 2 ALKOHOLIKÓW

W badaniu odkryto również zmiany charakterystyczne dla 2 – go typu alkoholowego. Na przykład, próbki mózgu od impulsywnych alkoholików typu 2 -go, miały zwiększony poziom receptorów AMPA w korze przedniej obręczy.

Receptory AMPA odgrywają rolę w uczeniu się i regulacji (na przykład wzorców zachowań) poprzez modyfikację funkcji między synapsami. Może to być związane z charakterem impulsywnego typu 2 – go alkoholików.

TYP 1 ALKOHOLIKÓW

U alkoholików typu 1 -go można było wykryć zmiany w układzie endokannabinoidowym, szczególnie poprzez reakcje stresowe. Na przykład poziom doksoheksaenoetylamidu w ciele migdałowatym był podwyższony - prawdopodobnie w związku z typowymi skłonnościami lękowymi alkoholików typu 1 -go.

Mózg alkoholika

"Te wyniki pogłębiają naszą wiedzę na temat zmian w mózgu, które powodują, że w wyniku długotrwałego nadużywania ludzie są podatni na alkoholizm. Takie informacje są przydatne w opracowywaniu nowych terapii lekowych na alkoholizm oraz w ukierunkowaniu na istniejące terapie dla pacjentów, którzy najbardziej na tym skorzystają"- mówi Kärkkäinen.

W krajach zachodnich około 10-15 procent populacji uzależniona jest od alkoholu.

UMIARKOWANE PICIE RÓWNIEŻ POWODUJE USZKODZENIE MÓZGU

Spożycie alkoholu - nawet na umiarkowanym poziomie - wiąże się ze zwiększonym ryzykiem niechcianych zmian w mózgu i większym spadkiem zdolności poznawczych (umysłowych), wynika z ostatnich badań opublikowanych przez British Medical Journal, Oxford University i University College London. Wiadomo, że silne picie szkodzi, ale niewiele badań jak dotąd zgłębiło wpływ umiarkowanego spożycia alkoholu na mózg lub ich wyniki były sprzeczne.

CZY PICIE ALKOHOLU MA TYLKO WADY LUB ZALETY DLA MÓZGU?

W nowym badaniu sprawdzono, czy w wypadku umiarkowanego spożycia alkoholu jest bardziej prawdopodobne, że ma ono korzystny, szkodliwy lub żaden związek ze strukturą i funkcjonowaniem mózgu. Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące tygodniowego spożycia alkoholu i sprawności poznawczej, mierzone wielokrotnie w ciągu 30 lat (1985-2015) u 550 zdrowych mężczyzn i kobiet uczestniczących w badaniu Whitehall II.

W badaniu Whitehall II zbadano wpływ czynników społecznych i ekonomicznych na długoterminowe zdrowie około 10 000 brytyjskich dorosłych. Uczestnicy mieli średni wiek 43 lat na początku badania i żaden nie był uzależniony od alkoholu. Testy czynnościowe mózgu były wykonywane w regularnych odstępach czasu, a pod koniec badania (2012-15) uczestnicy przeszli skanowanie mózgu metodą MRI.

Kilka czynników, które mogą mieć wpływ na wyniki (znane jako czynniki zakłócające) były brane pod uwagę. Zaliczono do nich: wiek, płeć, wykształcenie, klasa społeczna, aktywność fizyczna i społeczna, palenie, udar mózgu i historia medyczna, pisze autor badania Anya Topiwala.

ATROFIA HIPOKAMPU (ZANIK)

Po skorygowaniu czynników zakłócających naukowcy odkryli, że wyższe spożycie alkoholu w 30-letnim okresie badania było związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia atrofii hipokampu, uszkodzenia mózgu, upośledzenia pamięci i orientacji przestrzennej wśród obecnych uczestników.

Natomiast ci, którzy spożywali więcej niż 30 jednostek alkoholu (1 jednostka = 10 g czystego alkoholu zawarta w napoju alkoholowym) tygodniowo, byli narażeni na największe ryzyko w porównaniu z abstynentami, lub tymi którzy pili alkohol umiarkowanie tj. 14-21 jednostek tygodniowo.

U osób najwięcej pijących, najbardziej prawdopodobnym skutkiem jest całkowity zanik hipokampa (!) i efekcie spadek ilorazu inteligencji do poziomu niepełnosprawności intelektualnej (upośledzenia).
Ponadto ryzyko atrofii hipokampa wzrosło średnio o 340% wśród osób pijących alkohol w porównaniu z osobami z abstynencją alkoholową.

BRAK BEZPIECZNEJ DAWKI ALKOHOLU

Nie zaobserwowano efektu ochronnego u uczestników, którzy pili niewiele (do 7 jednostek na tydzień) w porównaniu z abstynencją.

Wyższe spożycie alkoholu wiązało się z gorszą integralnością istoty białej - ciała modzelowatego, mającej podstawowe znaczenie dla sprawnego funkcjonowania poznawczego pomiędzy regionami mózgu.

Przejawiało się to większym spadkiem płynności pracy mózgu (współczynnika inteligencji) badanego ćwiczeniem: Ile badany przypomni sobie słów przyporządkowanych do określonej pierwszej litery w ciągu określonego czasu.

Autorzy wskazują, że było to badanie obserwacyjne, aby wyciągnąć jednoznaczne wnioski na temat skutków picia alkoholu na mózg.

Alkohol jest przewidywalnym czynnikiem ryzyka upośledzenia funkcji poznawczych, ale środki profilaktyczne ukierunkowane na poprawę uszkodzeń mózgu w późniejszym życiu mogą być nieskuteczne, podsumowują.

mózg alkoholika

Wpływ alkoholu na mózg

ALKOHOL USZKADZA ISTOTĘ BIAŁĄ MÓZGU, SZCZEGÓLNIE W REGIONACH ODPOWIEDZIALNYCH ZA KONTROLĘ ZACHOWAŃ

W alkoholizmie substancja biała w mózgu ulega uszkodzeniu, zwłaszcza w regionach odpowiedzialnych za kontrolę zachowań, czyli też za abstynencję. Te uszkodzenia można teraz wizualizować za pomocą skanów mózgu. Ciężkie picie alkoholu uszkadza białą substancję mózgu (włókna nerwowe) w czołowych obszarach mózgu, co może wpływać na kontrolę impulsów, a przecież jest to konieczne, aby w ogóle przestać pić.

Naukowcy zebrali obrazy mózgów alkoholików wykonanych przy pomocy rezonansu magnetycznego o wysokiej rozdzielczości. Porównano mózgi 20 lekkich alkoholików i 31 alkoholików ciężkich z abstynencją (pijących średnio 25 lat i od 5 lat trzeźwych).

"Po naszym badaniu były dwa kluczowe wnioski" - powiedziała neuropsycholog Catherine Brawn Fortier z Harvard Medical School.

Perwszy: „U trzeźwych alkoholików wykazano zmniejszenie włókien nerwowych w całym mózgu, w porównaniu do zdrowych lekko pijących. Oznacza to, że ścieżki (umożliwiające sprawne i skuteczne połączenie pomiędzy różnymi regionami mózgu) są przerwane alkoholizmem” wyjaśnia.

Drugi: „Im więcej pijesz, tym następuje większe uszkodzenie kluczowych struktur mózgu, takich jak uszkodzenie dolnego zakrętu czołowego” powiedziała Fortier w czasopiśmie Alcoholism: Clinical & Experimental Research. „Ta część mózgu, wpływa na kontrolę hamowania i podejmowania decyzji, a skutki jej uszkodzenia są tragiczne. Wydaje się, że niektóre z tych obszarów mózgu, które są najbardziej dotknięte przez alkohol, są szczególnie ważne dla samokontroli i umiejętność oceny. Części te są dokładnie najbardziej potrzebne do abstynencji i zdrowienia "- dodała.

Nasz blog

Wszywka alkoholowa

Z tego artykułu dowiesz się: co to jest wszywka? co to jest wszywka alkoholowa? jakie ma działanie...

Leki na głód alkoholowy

Leczenie uzależnienia od alkoholu w ramach kompleksowego podejścia do tego problemu powinno składać...

Czym jest delirium alkoholowe? Objawy, leczenie

Delirium alkoholowe, inaczej nazywane "gwałtownym odstawieniem alkoholu" czy "gorączką alkoholową...

Kudzu

Czy Kudzu jest skuteczne w zmniejszaniu spożycia alkoholu?

Tabletki przeciwalkoholowe

Tabletki przeciwalkoholowe są coraz popularniejszym uzupełnieniem terapii uzależnień. W artykule...

Tabletki antyalkoholowe

Tabletki antyalkoholowe - co to jest, czy są skuteczne i gdzie je kupić?

Głód alkoholowy

Głód alkoholowy - co to takiego, czy wogóle istnieje, jaki ma wpływ na picie i jak mu zaradzić?

Tabletki na alkoholizm

Czy tabletki na alkoholizm mogą pomóc opanowaniu uzależnienia? Poniżej prezentujemy artykuł, który...

Baclofen

Baclofen stosowany jako lek na alkoholizm jest obecnie coraz bardziej popularny. Czy rzeczywiście...

Dlaczego mężczyzna pije?

Żaden „lek” nie jest tak niebezpieczny dla mężczyzn jak alkohol. Spośród wszystkich osób...

Nowe narkotyki w Polsce

Nowe narkotyki syntetyczne (Dopalacze) to nazwa funkcjonująca w powszechnym użyciu, która opisuje...

Dopalacze

Termin dopalacz (Designer drug) opisuje syntetyczną substancją psychoaktywną, sprzedawaną...

Uzależnienie od hazardu

Nowe badanie wykazało, że uzależnienie od hazardu aktywuje te same szlaki mózgowe, co głód...